
Elke inwoner van Brabant gebruikt dagelijks ongeveer 121 liter drinkwater. Op verschillende plaatsen in Brabant wordt drinkwater geproduceerd. Ook in Tilburg op de locatie Gilzerbaan en in het gebied rond Waalwijk. De grondstof voor het drinkwater is grondwater. Het is belangrijk om dit water goed te beschermen. Op donderdag 26 januari jongstleden hebben de gemeenten Tilburg, Goirle, Loon op Zand, Waalwijk, waterschap Brabantse Delta, waterleidingmaatschappij Brabant Water en de provincie hierover afspraken gemaakt en ondertekend. De afspraken zijn vastgelegd in twee zogeheten gebiedsdossiers.
In een gebiedsdossier verzamelen de betrokken partijen informatie die van belang is voor de waterkwaliteit van de drinkwaterwinning. Vervolgens bepalen zij welke beschermingsmaatregelen voor deze winning nodig zijn. Deze maatregelen kunnen gaan over het oplossen van knelpunten, het verkleinen van risico's voor de waterkwaliteit maar ook over het benutten van kansen. Daarna nemen de betrokken partijen besluiten over de daadwerkelijk uit te voeren maatregelen.
De maatregelen waarover nu afspraken zijn gemaakt, moeten er voor zorgen dat onze drinkwaterbronnen duurzaam beschermd blijven, bijvoorbeeld doordat de gemeente zonder chemische middelen werkt bij het onderhoud van de verhardingen en het groen.
Voor alle kwetsbare drinkwaterwinningen wordt in de komende periode voor 1 maart 2013 nagegaan welke maatregelen gewenst zijn om bedreigingen van de winningen weg te nemen. Voor Noord-Brabant gaat het om 24 kwetsbare winningen. De 15 niet-kwetsbare winningen worden in een later stadium tegen het licht gehouden.